25.05.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2012 r., sygn. I FSK 987/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "E." Sp. z o. o. z siedzibą w W. (następca prawny "C." Sp. z o. o.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lutego 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 1226/10 w sprawie ze skargi "C." sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "E." Sp. z o. o. z siedzibą w W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 lutego 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 1226/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "C." Sp. z. o. o. w W. - obecnie "E." Sp.z.o.o. (dalej: "spółka" czy też "skarżąca") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2010r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Zaskarżone orzeczenie zapadło w następującym stanie faktycznym przyjętym przez sąd I instancji. Spółka we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiła następujący stan faktyczny oraz związane z nim zdarzenie przyszłe. Podstawowa działalność spółki polega na produkcji i sprzedaży słodyczy. W jej ramach dokonywane są transakcje towarowe z kontrahentami zagranicznymi, w tym wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów ("WDT"). W rozliczeniach WDT stosowana jest 0% stawka podatku od towarów i usług w przypadkach przewidzianych w artykule 42 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm., dalej: "p.t.u."). Skarżąca, wskazała, że jeżeli w dniu złożenia deklaracji za dany okres, fizycznie nie posiada dowodów, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 oraz w ust. 3 i ust. 11 p.t.u., wykazuje dostawy jako dostawy krajowe, stosując stawkę przewidzianą dla towaru. Z chwilą otrzymania dowodów potwierdzających, że towary stanowiące przedmiot WDT, zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego, skarżąca odpowiednio koryguje rozliczenie dostaw w oparciu o art. 42 ust. 12a i ust. 13 p.t.u., wykazując je jako WDT z 0% stawką podatku. Skarżąca wyjaśniła, że rozważała zmianę powyższej praktyki, zamierzając w ramach rozliczeń WDT stosować 0% stawkę podatku w momencie złożenia deklaracji za dany okres, nie posiadając dokumentów dowodzących, iż dane towary zostały wywiezione z kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego, jednakże posiadając wiedzę, iż doszło do WDT określonej w art. 13 ust. 1 p.t.u. Skarżąca zadała pytania: czy ma prawo do zastosowania stawki 0% już w momencie złożenia deklaracji VAT, w której WDT jest wykazana (powstaje obowiązek podatkowy) mimo, że dokumenty potwierdzające wywóz towarów na terytorium innych państw członkowskich otrzyma już po złożeniu deklaracji za dany okres rozliczeniowy? Po drugie, czy może nie stosować mechanizmu, o którym mowa w art. 42 ust. 12, 12a i 13 p.t.u.?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne