15.11.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2012 r., sygn. I FSK 2176/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Ryszard Mikosz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 września 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 798/11 w sprawie ze skargi T.-S. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od T.-S. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. na rzecz Ministra Finansów kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 21 września 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 798/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, działając na podstawie 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., obecnie Dz. U. z 2012 r. poz. 270, dalej powoływanej jako "P.p.s.a."), uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2011 r., nr ...

1.2. W uzasadnieniu Sąd nawiązał najpierw do wniosku o udzielenie interpretacji, złożonego przez "T. - S." Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej określaną jako "Spółka"). Wynikało z niego, że Spółka zajmuje się dystrybucją opon samochodowych i zawarła z jednym ze swoich kontrahentów "umowę dotyczącą przyznania premii pieniężnych w 2007 r." Umową tą przyznała kontrahentowi prawo do otrzymania premii w wysokości 3% wartości zakupionych opon w okresie od dnia 1 maja 2007 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. Prawo to nie zostało uzależnione ani od osiągnięcia określonego "progu zakupów", ani od spełnienia jakichkolwiek dodatkowych świadczeń na rzecz Spółki. Premia była bowiem wyliczana na podstawie faktur potwierdzających zakup opon we wskazanym okresie rozliczeniowym, przy czym, według umowy, jej przyznanie miało być dokumentowane notami uznaniowym wystawianymi kontrahentowi przez Spółkę. Sąd stwierdził, że Spółka, zwracając uwagę na wątpliwości interpretacyjne w rozpatrywanym zakresie, zadała pytania, czy postępuje właściwie, dokumentując premię w taki sposób i uznając tym samym, że odbiorca nie świadczy na jej rzecz żadnej usługi, czy też odbiorca taką usługę świadczy i powinien w efekcie wystawić fakturę VAT. W tym ostatnim kontekście zapytała nadto, czy może odliczyć zapłacony przez siebie podatek od towarów i usług wynikający z faktury otrzymanej od kontrahenta, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., obecnie Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej powoływanej jako "ustawa o VAT") w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne