16.11.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2012 r., sygn. II FSK 677/11

Poszczególne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wzorowane są w zasadniczej mierze na Modelowej Konwencji OECD. Konwencja ta oraz opracowany przez Komitet Podatkowy OECD Komentarz do tej Konwencji służyć zatem mają ujednolicaniu zasad opodatkowania w stosunkach pomiędzy poszczególnymi Państwami.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędziowie NSA Stanisław Bogucki, WSA del. Teresa Randak, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 3 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 887/10 w sprawie ze skargi A. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 7 lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. N. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 887/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę A. N. - zwanego dalej "Skarżącym", na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 7 lipca 2010 r. w przedmiocie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Skarżący złożył do organu podatkowego wniosek o stwierdzenie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że uzyskany przez niego w 2007 r. dochód ze zbycia udziałów w celu umorzenia w C. sp. z o.o. z siedzibą w K. - zwanej dalej "Spółką", podlega opodatkowaniu w Niemczech.

Decyzją z dnia 21 stycznia 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. odmówił Skarżącemu stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia w kwocie 338 200 zł oraz określił nadpłatę w tym podatku w kwocie 71 200 zł

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne