12.12.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. II FSK 1778/12

Wyczerpanie złoża i rekultywacja gruntów nie stanowi w związku z tym względów technicznych, uniemożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej i nie daje podstaw do uznania gruntu rekultywowanego, za grunt pozostały w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. c u.p.o.l.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędziowie NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, WSA del. Lidia Ciechomska - Florek, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa [...] "S." spółki z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 18 kwietnia 2012 r. sygn. akt I SA/Bk 61/12 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa [...] "S." spółki z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 27 grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2004 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Przedsiębiorstwa S. Spółka z o.o. w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 27 grudnia 2011 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2004 rok

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. Prezydent Miasta B. decyzją z dnia 3 grudnia 2009 r. w wyniku złożenia korekt deklaracji na podatek od nieruchomości oraz wniosku o stwierdzenie nadpłaty określił Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w 2004 r. w podatku od nieruchomości w kwocie 220.854,50 zł. Podatkiem od nieruchomości obciążono znajdujące grunty, budynki i budowle, w większości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Organ nie podzielił stanowiska skarżącej Spółki, że do działki gruntu, na której nie prowadzono wydobycia należało zastosować niższe stawki podatkowe (właściwe dla gruntów pozostałych).

Po rozpatrzeniu odwołania strony skarżącej Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B., decyzją z dnia 27 grudnia 2011 r. utrzymało w mocy powyższą decyzję. W uzasadnieniu wskazano, że skoro sporne grunty znajdują się w posiadaniu przedsiębiorcy to należy uznać, że są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wskazano, że nie miały zastosowania wyłączenie zasady wyrażonej w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm., dalej u.p.o.l.), ponieważ wskazane w tym przepisie "względy techniczne" zgodnie z utrwalonym orzecznictwem oznaczają niemożność wykorzystywania przedmiotu opodatkowania do prowadzenia działalności ze względów technicznych oznacza obiektywne przeszkody natury technicznej powodujące, że dany przedmiot opodatkowania nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne