14.11.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2012 r., sygn. I FSK 2000/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. Sp. z o. o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 czerwca 2011 r. sygn. akt III SA/Gl 1997/10 w sprawie ze skargi A. Sp. z o. o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 18 czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. akt III SA/Gl 1997/10, którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. spółka z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 18 czerwca 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2006 r.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd I instancji podał, że w deklaracji VAT-7 za maj 2006 r. A. spółka z o.o. z siedzibą w S. (zwana dalej "Spółką") wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy oraz do przeniesienia za następny okres rozliczeniowy. Po przeprowadzeniu czynności kontrolnych organ podatkowy stwierdził, że Spółka nie ma prawa do doliczenia podatku naliczonego wynikającego z 6 faktur VAT wystawionych przez Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe "O." C. G., dokumentujących sprzedaż palet. Zdaniem organu podatkowego faktury te nie dokumentowały sprzedaży pomiędzy wskazanymi w nich kontrahentami. Organ stwierdził, że przeprowadzone postępowanie nie doprowadziło do ustalenia osoby, która wystawiła sporne faktury; nie uzyskano również żadnych informacji odnośnie wystawcy przedmiotowych faktur od skarżącej. Jego zdaniem zakwestionowane faktury nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego, ponieważ nie dokumentują sprzedaży pomiędzy wskazanymi w nich kontrahentami. Wystawcą ich był bowiem podmiot nieistniejący, stwarzający jedynie pozory istnienia, w rzeczywistości nieuczestniczący w obrocie prawnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne