14.11.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2012 r., sygn. II FSK 641/11

Naczelny Sąd Administracyjny, działając jako sąd kasacyjny, nie jest uprawniony do samodzielnego konkretyzowania zarzutów lub też stawiania hipotez co do tego, jakiego przepisu dotyczy podstawa kasacji. Przepis ten musi być wskazany w sposób wyraźny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędziowie NSA Bogdan Lubiński, NSA del. Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2010 r. sygn. akt III SA/Po 625/10 w sprawie ze skargi J. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 21 lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2.400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 grudnia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, w sprawie sygn. akt III SA/Po 625/10 oddalił skargę J. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 21 lipca 2010 roku w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym ustalonym w toku postępowania podatkowego i przyjętym przez sąd I instancji.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy decyzją z dnia 7 kwietnia 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. ustalił J. W. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn w wysokości 15.789 zł z tytułu ustanowienia na jego rzecz aktem notarialnym nr rep. [...] z dnia 6 stycznia 2009 r. nieodpłatnej służebności mieszkaniowej przez M. W. W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż w przedmiotowym akcie notarialnym M. W. ustanowił na rzecz swoich rodziców - J. i M. W. nieodpłatną służebność polegającą na prawie do swobodnego korzystania z całego budynku mieszkalnego, ogrzanego i oświetlonego oraz prawie do przyjmowania w nim gości wraz z zagwarantowaniem swobodnego poruszania się po obejściu nieruchomości o pow. 0,1001 ha ( działka nr [...] w S.) oraz zapewnieniem im opieki i pielęgnowania w czasie choroby i starości wraz z wyprawieniem pogrzebu po śmierci. Strona jako nabywca powyższego prawa majątkowego winna złożyć zgłoszenie SD-Z2 w trybie art. 4 a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. - Dz. U. Nr 142 z 2004 r., poz. 1514 ze zm.) - dalej "u.p.s.d." w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Strona złożyła zeznanie podatkowe SD-3 dopiero w dniu 11 września 2009 r., stwierdzając, iż o ustanowieniu powyższej służebności dowiedziała się dopiero z pisma organu dotyczącego wszczęcia przedmiotowego postępowania podatkowego. Z informacji uzyskanej w Sądzie Rejonowym w S. wynika, że zawiadomienie o ustanowieniu służebności i wpisaniu jej do księgi wieczystej w dniu 14 stycznia 2009 r. zostało doręczone J. W. i jego żonie w dniu 20 stycznia 2009 r. Od tej daty strona wiedziała już o fakcie ustanowienia służebności i miała 6 miesięcy na dokonanie odpowiedniego zgłoszenia. Ponieważ nie dokonano tej czynności w wyznaczonym terminie przedmiotowe nabycie prawa majątkowego podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne