02.10.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 października 2012 r., sygn. I FSK 1800/11

Z zasady swobodnej oceny dowodów wynika obowiązek nie tylko rozpatrzenia poszczególnych dowodów z osobna, ale we wzajemnej łączności.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 2 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 20 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Op 191/11 w sprawie ze skargi R. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 7 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług za czerwiec - październik 2004 r. kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc oraz określenia zobowiązania w tym podatku za listopad i grudzień 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok z dnia 20 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Op 191/11, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę R.G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 7 lutego 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, ze w decyzji z dnia 1 lipca 2010 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w O. określił R.G. w podatku od towarów i usług kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2004 r. oraz zobowiązanie podatkowe za listopad i grudzień 2004 r.

W ramach kontroli przeprowadzonej u R.G. ustalono, że podatnik w październiku i grudniu 2004 r. zaksięgował i rozliczył w deklaracji VAT-7 faktury VAT wystawione przez PPHU "O." H.W. dokumentująca zakup oleju napędowego. Odnośnie tego kontrahenta organ I instancji ustalił, iż faktycznym przedmiotem jego działalności było wystawianie fikcyjnych faktur VAT, czego dowodziły zeznania H. W. oraz informacja Prokuratury Okręgowej w O. potwierdzająca, iż osoba ta legalizowała paliwa pochodzące z nieznanego źródła wystawiając faktury VAT na fikcyjne transakcje paliwowe. Ponadto organ zakwestionował zasadność odliczenia podatku VAT naliczonego ujętego w fakturze VAT wystawionej przez "D." D.S.. Odnośnie tego kontrahenta również ustalono, iż nie prowadził on działalności, nie handlował olejem napędowym, a w szczególności nie wystawił spornej faktury, co wynikało ze złożonych przez D.S. zeznań i czynności przeprowadzonych przez pracowników UKS w K., jak też informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne