05.10.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 października 2012 r., sygn. I FSK 1884/11

W doktrynie prawa podatkowego dopuszcza się możliwość ustalania pewnych faktach za pomocą domniemań faktycznych. Domniemanie faktyczne jest metodą ustalania faktów polegającą na rozumowaniu dedukcyjnym. Zmierza ono do wyprowadzenia twierdzeń o istnieniu faktów poszukiwanych z twierdzeń o faktach uznanych wcześniej za prawdziwe. Celem domniemania jest uznanie poszukiwanego faktu za istniejący bez potrzeby przeprowadzenia w tym zakresie postępowania dowodowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del) Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 25 sierpnia 2011 r. sygn. akt I SA/Ke 367/11 w sprawie ze skargi K. F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 16 maja 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. F. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Ke 367/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę K. F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 16 maja 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 16 maja 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z 14 lutego 2011 r. określającą skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. Decyzje oparto na art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) oraz § 14 ust. 2 pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm. dalej rozporządzenie ). Organy ustaliły, że skarżący w rejestrze zakupów VAT za grudzień 2004 r. zaksięgował dwanaście faktur na zakup oleju napędowego wystawionych przez K. S., które to faktury nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Świadczyły o tym włączone do akt tej sprawy materiały z kontroli podatkowej przeprowadzonej w firmie K. S., który w istocie firmował działalność gospodarczą polegającą na wprowadzaniu do obrotu oleju napędowego niewiadomego pochodzenia. K. S. potwierdził te okoliczności w zeznaniach złożonych w charakterze świadka w sprawie skarżącego, wskazując m. in., że skarżący znał jednego z uczestników nielegalnego procederu. W ocenie organu strona nie wykazała, aby dopełniła należytej staranności przy zakupie paliwa, bowiem nie wykonała żadnej czynności, aby sprawdzić źródło pochodzenia paliwa, a już samo badanie próbek paliwa świadczyło o powziętych przez podatnika wątpliwościach. Dodatkowo powoływana przez stronę koncesja na obrót paliwem K. S. jest dopiero z lutego 2005 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne