17.08.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 sierpnia 2012 r., sygn. I FSK 1643/11

Nie ma żadnych prawnych przeszkód, aby faktura korygująca miała charakter zbiorczy i odnosiła się do kilku faktur sprzedaży za dany przedział czasowy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Adam Bącal (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Magdalena Nowakowska, po rozpoznaniu w dniu 17 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 657/11 w sprawie ze skargi B. [...] spółki jawnej z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu, 2) zasądza od B. [...] spółki jawnej z siedzibą we W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 lipca 2011 r., sygn. I SA/Wr 657/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez B. spółka jawna z siedzibą w W. (dalej: "Spółka") interpretację indywidualną Ministra Finansów z 31 stycznia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i zasądził od organu zwrot kosztów postępowania sądowego.

Z opisanego we wniosku o udzielenie interpretacji stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę dystrybucyjną z producentem sprzętu AGD, obejmującą organizację i sprzedaż tego sprzętu. W sytuacji przekroczenia wysokości określonego targetu, tj. planu obrotów w poszczególnych okresach (miesiącach) rozliczeniowych, Spółce będzie przysługiwała - rozliczana kwartalnie - premia pieniężna (bonus).

Mając na uwadze powyższe Spółka sformułowała następujące pytania.

1) Czy otrzymanie premii pieniężnej należy taktować jako: a) świadczenie usługi w rozumieniu art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: "ustawa o VAT"); b) korektę obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy VAT; c) świadczenie wyłączone z opodatkowania VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne