18.09.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 września 2012 r., sygn. I FSK 1663/11

Organy podatkowe nie mogą nakazywać przedsiębiorcom zapłaty VAT od przeniesienia na Skarb Państwa własności nieruchomości w zamian za wygaśnięcie zobowiązania podatkowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.), Danuta Oleś, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. akt III SA/Gl 2540/10 w sprawie ze skargi F. S. A. z siedzibą w Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 lipca 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz F. S. A. z siedzibą w Z. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. akt III SA/Gl 2540/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi F. S.A. w Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 lipca 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że przedmiotem interpretacji była kwestia charakteru spłaty zaległego zobowiązania podatkowego przy wykorzystaniu art. 66 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej O.p.) w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.). W swym wniosku skarżąca zadała pytanie, czy przeniesienie prawa wieczystego użytkowania działek gruntowych na rzecz gminy w zamian za wygaszenie zobowiązań podatkowych w podatku od nieruchomości wobec tejże gminy, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W ocenie spółki odpowiedź na to pytanie będzie negatywna. W zaskarżonej interpretacji organ uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, stwierdzając, że opisana we wniosku czynność podlega opodatkowaniu VAT jako dostawa w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 u.p.t.u.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne