29.08.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2012 r., sygn. I FSK 1613/11

Przepis art. 122 O.p. wyraża ogólną zasadę prawdy obiektywnej - skierowaną do organów podatkowych - zgodnie z którą, w toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym. Podnosząc zarzut naruszenia art. 122 O.p. przez niepodjęcie przez organ skarbowy wszelkich niezbędnych działań w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, w uzasadnieniu skargi kasacyjnej nie wskazano jakich to działań miał zaniedbać w tej sprawie organ podatkowy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 czerwca 2011 r. sygn. akt I Sa/Gd 147/11 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 22 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do listopada 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 8 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 147/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę W. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 22 grudnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do listopada 2005 r.

2. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd I instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że kwestię sporną stanowiło to, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia należnego podatku VAT o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez R. M. prowadzącego Przedsiębiorstwo Techniczne A. R., a dotyczących m.in. wykonania systemów rurociągów, montażu rurociągów, montażu oraz przeróbki rur, prefabrykacji rur i montażu, prefabrykacji rurociągów, prac remontowych na platformie wiertniczej, fabrykacji rur na budowie, montażu rurociągów. Zdaniem organów podatkowych przedmiotowe faktury dokumentowały czynności, które w rzeczywistości nie zostały dokonane przez ich wystawcę, w związku z czym podatnik nie miał prawa do obniżenia na ich postawie podatku należnego. Organy twierdziły, że w toku całego postępowania nie znaleziono żadnego dowodu, który potwierdzałby rzeczywistość wykonania usług opisanych w przedmiotowych fakturach VAT. Z tego powodu organy zakwestionowały obniżenie podatku należnego o podatek naliczony, wskazując na art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: "ustawa o VAT") i podkreślając, że dla realizacji prawa do odliczenia podatnik musi dysponować fakturą, która jest odzwierciedleniem transakcji gospodarczej. Sama faktura nie tworzy bowiem prawa do odliczenia podatku w niej wykazanego. Prawo do odliczenia przysługuje tylko wówczas, gdy podatek naliczony związany jest z faktycznie dokonanymi czynnościami opodatkowanymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne