Wyrok NSA z dnia 7 września 2012 r., sygn. I FSK 1730/11
Użyte w treści przepisu art. 174 pkt 2 P.p.s.a. pojęcie "mogły mieć istotny wpływ na wynik sprawy", należy wiązać tylko z hipotetycznymi następstwami uchybień przepisom postępowania, co oznacza, że skarżący powinien uzasadnić, że następstwa stwierdzonych uchybień były na tyle istotne, że kształtowały lub współkształtowały treść kwestionowanego orzeczenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del) Roman Wiatrowski (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 7 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. Sp. z o. o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 173/11 w sprawie ze skargi B. Sp. z o. o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 6 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) przyznaje od Skarbu Państwa ( Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku) na rzecz radcy prawnego R. K. wynagrodzenie za zastępstwo prawne wykonane na zasadzie prawa pomocy w kwocie 1.476 ( słownie : jeden tysiąc czterysta siedemdziesiąt sześć) złotych zawierającej podatek VAT.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 12 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 173/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę B. Spółka z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z 6 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. Ponadto sąd przyznał pełnomocnikowi skarżącej spółki kwotę 2.952,00 zł tytułem wynagrodzenia za nie opłaconą pomoc prawną udzieloną stronie skarżącej.
2. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd I instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że Naczelnik Urzędu Celnego w G. 10 marca 2003 r. udzielił firmie "G." s.c. G. K., K. K. z siedzibą w W., pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń nr [...]. Zgodnie z warunkami określonymi w pozwoleniu, przedmiotem przywozu był towar w postaci (koncentratu) soku jabłkowego, który poddany procesowi uszlachetniania, miał zostać w terminie 6 miesięcy od objęcia procedurą gospodarczą powrotnie wywieziony, bądź otrzymać inne przeznaczenie celne. W dniu 24 lipca 2003 r., na podstawie zgłoszenia celnego nr [...] został objęty procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń towar w postaci (koncentratu) soku jabłkowego w ilości 99 000 kg. Natomiast 5 listopada 2003 r., został objęty tą samą procedurą gospodarczą towar w postaci (koncentratu) soku jabłkowego w ilości 99 000 kg na podstawie zgłoszenia celnego E [...]. W dalszej kolejności towar objęty procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń 24 lipca 2003 r., nie został w całości powrotnie wywieziony. Strona przedstawiła bowiem dokumenty potwierdzające powrotny wywóz jedynie części towaru w ilości 52.580 kg. W odniesieniu natomiast do towaru objętego procedurą uszlachetniania czynnego 5 listopada 2003 r., strona nie przedstawiła żadnych dowodów potwierdzających nadanie stosownego przeznaczenia celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty