06.07.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2012 r., sygn. I FSK 1332/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 sierpnia 2010 r. sygn. akt III SA/Gl 597/10 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 10 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2010 r., sygn. akt [...], Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 10 grudnia 2009 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że skarżący w złożonej 19 sierpnia 2004 r. deklaracji VAT-7 za lipiec 2004 r. wykazał kwotę 496,00 zł podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego.

W dniu 16 lutego 2009 r., kiedy wszczęto kontrolę skarżący oświadczył, że dokumentacja dotycząca prowadzonej przez niego działalności w latach 2002 do 2004 została skradziona i nie posiada żadnych rejestrów ani dokumentów źródłowych za kontrolowany okres. Na potwierdzenie powyższego przedłożył postanowienie Prokuratury Rejonowej w C. z dnia 28 listopada 2006 r. o umorzeniu dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw [...], [...] przez Komisariat IV w C.. Z treści postanowienia wynikało, że 4 listopada 2006 r. miało miejsce włamanie do samochodu marki VW PASSAT nr rej [...] i kradzież dokumentów firmy B. za lata 2002-2004. Wyszczególniono, faktury zakupu i sprzedaży, dowody wpłat, potwierdzeń przelewów bankowych, deklaracji oraz zeznań podatkowych.

W piśmie z dnia 18 lutego 2009 r. podatnik wskazał podjęte działania mające na celu odtworzenie zaginionej dokumentacji, w tym za lipiec 2004 r. oraz imiennie podmioty gospodarcze, z którymi współpracował (8 firm). Organ podatkowy postanowieniem z dnia 18 lutego 2009 r. wyznaczył M. S. termin na odtworzenie dokumentów do dnia 2 marca 2009 r. i nie wyraził zgody na jego przedłużenie. Wystosował pisma do wskazanych firm, Urzędu Skarbowego W., Pierwszego S. Urzędu Skarbowego w S. o przeprowadzenie czynności sprawdzających oraz Biura Rachunkowego "I." A. S. o przekazanie informacji o transakcjach z Firmą B. M. S.. Dalej organ wyjaśnił, że firma C. P. P. Spółka z o.o., Spółka S., T. P. SA nie potwierdziły współpracy gospodarczej z firmą B. w lipiec 2004 r. Również negatywna informacja dotyczyła firm P. I. i M. B. L. P.. Uzyskano jedynie potwierdzenie transakcji Biura Rachunkowego, PHU "S." A. S. i P. T. C.. Nadto M. S. złożył wniosek o przeprowadzenie kontroli krzyżowej wskazanych 8 firm, z którymi współpracował, a od których nie może uzyskać duplikatów faktur. Nie wskazał jednak żadnych podejmowanych działań względem nich celem uzyskania duplikatów faktur poza wysłaniem pism. Organ przeprowadził czynności sprawdzające celem weryfikacji wskazanych informacji i ustalił, że F.W A.s.j. H. i A. F., PPH W. i M., FHU G. A. G., P. C.H. nie potwierdziły współpracy z firmą B. lub zaprzestały działalności. Uzyskano również informację o prowadzonym postępowaniu karnym przez Biuro do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej Wydział III Zamiejscowy w K., sygn. akt [...], w toku którego ustalono, że M. S. do dokumentacji firmy B. wprowadził faktury dokumentujące współprace z PPHU A. i PPHU B., która nigdy nie miała miejsca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne