12.09.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 września 2012 r., sygn. I FSK 1598/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Dagmara Dominik - Ogińska (spr.), Protokolant Grzegorz Ziemak, po rozpoznaniu w dniu 12 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 18 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Bk 84/11 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 15 grudnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 1800.00 (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 18 maja 2011r. sygn. akt I SA/Bk 84/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 15 grudnia 2010r. Nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z dnia 5 października 2010r. Nr [...] określającą W. K. (zwana dalej: skarżącą) zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za grudzień 2004r.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny będący podstawą rozstrzygnięcia Sąd I instancji podał, że organy podatkowe ustaliły, że skarżąca - prowadząc działalność gospodarczą polegającą głównie na produkcji i sprzedaży pieczywa, sprzedaży towarów w punktach stałych i w handlu obwoźnym - zaniżyła w grudniu 2004 r. należny podatek od towarów i usług na skutek nabycia towarów spożywczych i przemysłowych, wyrobów tytoniowych i chemii gospodarczej, a następnie ich sprzedaży, bez ewidencjonowania całości obrotów z tych transakcji w prowadzonych księgach podatkowych. Zdaniem organów podatkowych skarżąca zakupiony towar sprzedawała z siedmiu lub ośmiu samochodów (tzw. handel obwoźny) oraz w trzech punktach stałych, określanych jako "B.", "L." i "T.". Z dokumentacji ujawnionej w dniu 2 czerwca 2009 r. w trakcie przeszukania przez pracowników UKS w B. pomieszczeń w H. oraz w N., służących skarżącej do prowadzenia działalności gospodarczej, wynika, że kwoty uzyskane w grudniu 2004r. ze sprzedaży obwoźnej oraz w punkcie zlokalizowanym przy ul. L., określanym jako "P.", znacznie przewyższają wartości wykazane z tego tytułu w prowadzonych przez stronę księgach. Ustaleń tych dokonano na podstawie zabezpieczonych dowodów w postaci: teczki papierowej z opisem "Listy obecności 2004" i przekreślonym opisem "G. M.", zeszytu formatu A5 z opisem "P. 2004 r." z zapiskami pismem ręcznym oraz kserokopii odręcznie wypisanych zamówień towarów. W papierowej teczce z opisem "Listy obecności 2004" i przekreślonym opisem "G.M.", znajdowało się m.in. tabelaryczne zestawienie utargów uzyskiwanych w grudniu 2004 r. z tytułu prowadzenia przez skarżącą handlu obwoźnego. Tabela była sporządzona ręcznie na kartce formatu A5. Zapisy na tej kartce są bardzo precyzyjne co do wielkości utargów uzyskiwanych przez poszczególnych kierowców w poszczególnych dniach, z wyszczególnieniem niedziel oraz dni świątecznych, w których nie prowadzono sprzedaży. Kwoty w kolumnach są zsumowane, a wynik tego zsumowania jest zapisany na dole kartki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne