Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2012 r., sygn. I FSK 1542/11
Nie jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej wymaganie, by podmiot przedsięwziął wszystkie działania, jakich można od niego racjonalnie oczekiwać, w celu upewnienia się, że dokonywana przez niego transakcja nie prowadzi do udziału w przestępstwie podatkowym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 112/11 w sprawie ze skargi Z. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z.W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 25 maja 2011 r., sygn. akt VIII SA/Wa 112/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 2 grudnia 2010 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w R. z 23 września 2010 r., którą umorzono jako bezprzedmiotowe postępowanie podatkowe w sprawie określenia podatnikowi kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za styczeń i wrzesień 2005 r. oraz kwoty zobowiązania podatkowego w podatku VAT za sierpień, październik, listopad i grudzień 2005 r. Decyzją tą organ pierwszej instancji określił również Z. W. (prowadzącemu w 2005 r. działalność gospodarczą pod firmą W., m.in. w zakresie sprzedaży detalicznej paliw) nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne miesiące za luty, kwiecień, maj, czerwiec i lipiec 2005 r. oraz określił kwotę zobowiązania podatkowego w podatku VAT za maj 2005 r. Organ zakwestionował faktury potwierdzające zakup przez podatnika paliwa od firm: W. sp. z o.o. i M. sp. z o.o. W trakcie postępowania ustalono bowiem, że spółka W. była podmiotem nieistniejącym, stwierdzającym jedynie pozory formalnego istnienia, natomiast działalność spółki M. miała na celu legalizację paliwa pochodzącego z nielegalnych źródeł. W związku z powyższym, organy przyjęły, że faktury zakupu wystawione przez ww. podmioty nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a zatem podatnik nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w tych fakturach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty