27.06.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1327/11

Nawet w braku regulacji określonej w § 14 ust.2 pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów podatek z fikcyjnej faktury nie mógłby podlegać odliczeniu. Podatnik może bowiem korzystać z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług przez innego podatnika wyłącznie w odniesieniu do podatku wynikającego z faktury, dokumentującej faktycznie zrealizowaną przez jej wystawcę czynność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Zatem gdy podatek wynika jedynie z faktury, która nie dokumentuje faktycznego zdarzenia rodzącego obowiązek podatkowy u jej wystawcy - faktura taka nie daje uprawnienia do odliczenia wykazanego w niej podatku.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del) Maciej Jaśniewicz, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 234/11 w sprawie ze skargi I.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 28 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od I.J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. kwotę 135 (słownie: sto trzydzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 234/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę I.J. (dalej: "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 28 grudnia 2010 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r.

2. Zaskarżone orzeczenie zapadło w następującym stanie faktycznym przyjętym przez sąd I instancji: decyzją z dnia 29 kwietnia 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego określił skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku VAT za grudzień 2004 r. w wysokości 10.368 zł. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji podał, iż skarżąca w deklaracji VAT-7 za grudzień 2004 r. błędnie wykazała podatek VAT naliczony wynikający z faktury z dnia 15 grudnia 2004 r. wystawionej przez "R." Sp. z o.o., dokumentującej zakup oleju napędowego oraz z faktury z dnia 18 grudnia 2004 r. wystawionej przez "P." S.A., dokumentującej nabycie usługi telekomunikacyjnej. Pierwszy z wymienionych dokumentów, w ocenie organu podatkowego, nie dokumentował faktycznej sprzedaży paliwa na rzecz Strony, natomiast odnośnie usługi telekomunikacyjnej Podatnik dokonał odliczenia podatku VAT naliczonego w niewłaściwym terminie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne