19.06.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1305/11

Tylko faktura rzetelna od strony podmiotowej i przedmiotowej, tzn. dokumentująca rzeczywistą czynność opodatkowaną podatnika, przez niego wykonaną i udokumentowaną tą fakturą, daje jej odbiorcy uprawnienie do odliczenia wykazanego w niej podatku.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA (del) Roman Wiatrowski (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 350/11 w sprawie ze skargi M. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 31 stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 600 (słownie: sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 08 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Sz 350/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę M. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z 31 stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2005 r.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Dyrektor Izby Skarbowej w S. decyzją z 31 stycznia 2011 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w S. z 29 października 2010 r., nr [...] określającą M. C. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za maj 2005 r. w kwocie 6.141 zł.

W trakcie kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości i rzetelności rozliczania się z budżetem państwa z tytułu podatku od towarów i usług za maj 2005 r. stwierdzono, że M. C. w ewidencji zakupu VAT za maj 2005 r. ujęła fakturę VAT nr 0013/2005 z 12 maja 2005 r., dokumentującą nabycie 7.992 litrów oleju napędowego od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "T." z siedzibą w S., która w maju 2005 r. nie dysponowała olejem napędowym, wobec czego nie było możliwym by dokonała dostawy takiego paliwa na rzecz M. C.. Ponadto ustalono, że sp. z o. o. "T." uczestniczyła w nielegalnym procederze polegającym na wprowadzeniu do obrotu paliwa pochodzącego z niewiadomego źródła. Wystawiane w ten sposób faktury nie dokumentowały faktycznych operacji gospodarczych, ani rzeczywistego przepływu fakturowanego paliwa. Powyższe ustalenia potwierdzały zeznania świadków i podejrzanych przeprowadzone przez organy policji i prokuratury w sprawie [...] Ds [...]. Wynikało z nich, że rejestrowano firmy, których właściciele, prezesi byli figurantami - wykonywali jedynie polecenia organizatorów tego procederu, np. wystawiali oni puste faktury na wskazanych im kontrahentów, dokumentujące dostawy lub sprzedaż paliwa, a także wypłacali pieniądze, które wpływały za fikcyjne transakcje na konta bankowe ich firm. Gotówkę oddawali w ręce wskazanych im "kurierów". Wszystkie zeznające osoby podkreślały w swoich zeznaniach, iż za fakturami nie szedł towar.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne