Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. I FSK 1543/11
Pojęcia użyte do opisania zwolnień, o których mowa w art. 13 VI Dyrektywy powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ zwolnienia te stanowią odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem od wartości dodanej objęta jest każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Krzysztof Stanik (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia [...] z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 czerwca 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 2211/10 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia [...] z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25 czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Stowarzyszenia [...] z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sygn. I FSK 1543/11
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 03.06.2011 r., sygn. III SA/Wa 2211/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w sprawie ze skargi S. z/s w W., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r.
Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że stowarzyszenie zbywało prawo do wykonywania utworów objętych ochroną i w tym zakresie występowało jako przedstawiciel artystów w stosunku do podmiotów, z którymi podpisało umowy o wykorzystywanie powierzonych mu praw. Z tytułu wykonywania tej działalności stowarzyszenie w okresie objętym kontrolą pobierało od artystów własne wynagrodzenie prowizyjne, które było potrącane z wynagrodzeń należnych artystom. Stowarzyszenie traktowało tę działalność jako zwolnioną od podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty