17.07.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. I FSK 1406/11

Aby transakcję po stronie zbywcy można było zakwalifikować jako WDT musza być spełnone dwie przesłanki. Wymogi te to: dokonanie przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (sprzedaż) oraz wywóz towarów z terytorium państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego, na rzecz podatnika od wartości dodanej zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w kraju nabycia.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Krzysztof Stanik (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 251/11 w sprawie ze skargi W. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25 listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług za maj i czerwiec 2007 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu, 2. zasądza od W. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 2000 (słownie: dwa tysiące) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 05.05.2011 r., sygn. akt I SA/Wr 251/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w sprawie ze skargi W. M., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25.11.2010 r. w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług za maj i czerwiec 2007 r.

Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że w okresie objętym kontrolą skarżąca prowadziła działalność w zakresie usług projektowych sieci i przyłączy elektroenergetycznych oraz obrotu telefonami komórkowymi. Stwierdzone nieprawidłowości polegały na zaniżeniu podatku należnego przez opodatkowanie preferencyjną stawką 0% dostawy 600 telefonów komórkowych do firmy P. R. K., D. str. 14 (DE 249644891) G. Z ustaleń organu I instancji wynikało, że wskazany kontrahent nie był podatnikiem zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Z informacji niemieckiej administracji podatkowej wynikało bowiem, że posiadany przez tę firmę numer identyfikacyjny został unieważniony z mocą wsteczną od dnia jego nadania (tj. od dnia 19.08.2006 r.). Organ I instancji uznał zatem, że nie było podstaw do uznania wymienionej za dostawę wewnątrzwspólnotową (WDT), a tym samym do zastosowania 0 % stawki podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne