29.08.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2012 r., sygn. I FSK 1337/11

Brak formalnego stwierdzenia przez organ nierzetelności prowadzenia ksiąg zgodnie z art. 193 § 6 O.p. nie może mieć wpływu na wynik prowadzonego postępowania, w przypadku gdy z protokołu kontroli wynikały okoliczności kwestionowane przez organ, a strona nie została pozbawiona możliwości ustosunkowania się do tych ustaleń poprzez wniesienie zastrzeżeń.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Bk 112/11 w sprawie ze skargi D. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 20 maja 2009 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 3600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 11 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Bk 112/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę D. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z 20 maja 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2005 r.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że przeprowadzone przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. postępowanie wykazało, że D. S. w okresie od stycznia do grudnia

2005 r., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod firmą "D." dokonywał m.in. dostaw samochodów używanych i zaniżał obrót z tytułu tej sprzedaży, wykazując na fakturach sprzedaży samochodów kwoty niższe od faktycznie zapłaconych przez nabywców. W efekcie, decyzją z 16 grudnia 2008 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. dokonał rozliczenia VAT za poszczególne miesiące 2005 r. Po rozpoznaniu odwołania Dyrektor Izby Skarbowej w B. zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń, luty, marzec, maj, czerwiec i lipiec oraz od września do grudnia 2005 r., natomiast za kwiecień i sierpień 2005 r. uchylił decyzję i określił zobowiązanie w podatku od towarów i usług za te okresy rozliczeniowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne