28.06.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1409/11

Jednym z celów sądowej kontroli administracji publicznej jest to, by uzasadnienie miało też walor informacyjny dla szerokiego kręgu odbiorców, zwłaszcza wytyczało kierunki działania organów administracji, i było sporządzone tak, by zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości sprawowanego przez sądy uległo pogłębieniu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Ryszard Mikosz (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. S.A. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 241/11 w sprawie ze skargi C. S.A. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 19 stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w G. na rzecz C. S.A. z siedzibą w G. kwotę 500 zł (słownie: pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 11 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 241/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, dalej powoływanej jako "P.p.s.a."), oddalił skargę C. S.A. z siedzibą w G. (dalej określanej jako "Spółka") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 19 stycznia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu.

1.2. W uzasadnieniu Sąd w pierwszej kolejności przedstawił dotychczasowy przebieg zdarzeń w sprawie. I tak odnotował, że w 2006 r. Spółka dokonywała importu towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu na podstawie zgłoszeń celnych, w których opisała importowany towar jako "Przekształtniki: Moduł bateryjny zasilacza awaryjnego" i zadeklarowała kod TARIC 8504 40 30 90 ze stawką celną dla krajów trzecich w wysokości 0% i stawką podatku od towarów i usług 22%. Zaznaczył jednak zarazem, iż w dniu 28 stycznia 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego w G. wydał dwie decyzje, w których zakwestionował tę klasyfikację. W pierwszej z nich o numerze [...] zmienił mianowicie zadeklarowaną klasyfikację taryfową, zaliczając towary objęte zgłoszeniami celnymi do kodu TARIC 8507 20 98 90 ze stawką celną 3,7%, w drugiej, o numerze [...], określił podatek od towarów i usług z tytułu importu towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu w wysokości 177.296 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne