Wyrok NSA z dnia 31 lipca 2012 r., sygn. II FSK 1003/12
Wartość poszczególnych budowli i urządzeń podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie może być ustalana wyłącznie na podstawie ewidencji środków trwałych i zapisów księgowych. Fakt zaklasyfikowania obiektów i urządzeń do budowli dla górnictwa i kopalnictwa według KŚT, nie kwestionując jej przydatności dla wymiaru podatku od nieruchomości, nie jest wystarczający do tego by uznać je w całości za przedmiot opodatkowania a ich wartość zaliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA del. Grażyna Nasierowska, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 31 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 grudnia 2011 r. sygn. akt I SA/Gl 523/11 w sprawie ze skargi K. S.A. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 29 kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz K. S.A. z siedzibą w K. kwotę 7200 (słownie: siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 21 grudnia 2011 r., I SA/Gl 523/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi K. S.A. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z 29 kwietnia 2011 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości uchylił zaskarżoną decyzję.
2. Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym: decyzją Burmistrza Miasta B. z 8 grudnia 2008 r. określona została wobec spółki wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003 r. W złożonym odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca za sporne uznawała opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budowli (obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych) "P." zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych. Podatniczka wskazała również na błędną - jej zdaniem - podstawę opodatkowania podziemnych budowli, z uwagi na konieczność rozdziału wartości poszczególnych budowli rodzaju 200 Klasyfikacji Środków Trwałych (dalej: "KŚT") na tę część, która przypadała na drążenie wyrobiska górniczego oraz na tę, która dotyczyła umiejscowionych w wyrobiskach budowli w postaci obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych. Ponadto podatniczka nie podzielała stanowiska organu odnośnie zastosowanej stawki podatkowej dla działki gruntu nr [...] o powierzchni 40 m2, będącej przedmiotem umowy dzierżawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty