04.07.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2012 r., sygn. I FSK 1216/11

Kluczowe znaczenie dla każdego postępowania ma należyte ustalenie stanu faktycznego sprawy bowiem, tylko w takim przypadku możliwe jest prawidłowe ustalenie zakresu praw i obowiązków strony takiego postępowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (spr.), Sędzia WSA (del) Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej V. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 27 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 85/11 w sprawie ze skargi V. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 8 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w S. na rzecz V. W. kwotę 5.717 (słownie: pięć tysięcy siedemset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2011 r., sygn. akt I SA/Sz 85/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę V. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 8 grudnia 2010r., w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z zaskarżonej decyzji wynikało, że skarżący od 1 października 2009 r. prowadził działalność gospodarczą pod firmą "L." w K., a w jej ramach: sklep stacjonarny zajmujący się sprzedażą programów komputerowych, sklep internetowy oraz sprzedaż internetową za pośrednictwem serwisu Allegro. W złożonych deklaracjach VAT-7 rozliczających listopad 2009 r., grudzień 2009 r. i styczeń 2010 r. skarżący wykazał kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia i zwrotu na rachunek bankowy.

W wyniku przeprowadzonej przez organ skarbowy kontroli w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania i prawidłowości rozliczania podatku VAT, organ kontroli ustalił, iż w badanym okresie zakupił od firmy "L." Spółka z o.o. w W. , łącznie 6.800 sztuk gier komputerowych o nazwie "C.", łącznie wartość netto 562.233 zł i podatek od towarów i usług w wysokości 123.691,26 zł. Faktury zakupu gier ujęto w rejestrach zakupów prowadzonych dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz rozliczono w deklaracjach podatkowych VAT-7. Na podstawie analizy dokumentów sprzedaży organ kontroli stwierdził, iż skarżący nie dokonywał sprzedaży gier komputerowych nabytych od w/wym. kontrahenta, nie posiadał ww. gier w ofercie prowadzonego sklepu internetowego, jak i nie wystawiał tych gier do sprzedaży na aukcjach w serwisie Allegro.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne