13.06.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1296/11

Kryterium decydującym o uznaniu organu (urzędu) władzy publicznej za podatnika VAT jest zachowywanie się nie jak organ władzy, lecz jak podmiot gospodarczy (przedsiębiorca) w stosunku do określonych transakcji lub czynności, co jest szczególnie uzasadnione w tych przypadkach, gdzie identyczne lub bardzo zbliżone czynności bądź transakcje mogą być dokonywane przez podmioty prywatne.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Zając, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 27 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 34/11 w sprawie ze skargi Prezydenta Miasta G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 8 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień, czerwiec, sierpień, październik i listopad 2008 r. oraz luty 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Prezydenta Miasta G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 3600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 34/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Prezydenta Miasta G. na decyzję Dyrektor Izby Skarbowej w G. z dnia 8 listopada 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za: kwiecień, czerwiec, sierpień, październik i listopad 2008 r. oraz luty 2009 r.

Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że organ I instancji uznał, że Gminie Miasta G. nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych przez A. sp. z o.o. z siedzibą w P. H. sp. z o.o. z siedzibą w G. W ocenie organu faktury te nie mogły stanowić podstawy do odliczenia naliczonego podatku VAT, albowiem inwestycja polegająca na odtworzeniu ogrodów działkowych i nieodpłatnym ich przekazaniu na rzecz Polskiego Związku Działkowców (dalej: PZD) nie była związana z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, a zatem nie został spełniony warunek o jakim mowa w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dalej: ustawą o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne