Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2012 r., sygn. II FSK 2422/10
Skoro ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie określił żadnych reguł dotyczących korekty wartości należnego przychodu podatkowego w danym okresie rozliczeniowym, to nie ma podstaw prawnych, aby przyjmować, że dla daty rozliczenia takiej korekty przychodu netto i w konsekwencji dla określenia momentu (daty) powstania obowiązku podatkowego istotne znaczenie mają okoliczności związane z wystawieniem faktury korygującej, która obniżałaby lub zwiększałaby przychód.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogdan Lubiński (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia WSA (del.) Beata Cieloch, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. Spółka z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 maja 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 359/10 w sprawie ze skargi E. Spółka z o.o. w K. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 27 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. Spółka z o.o. w Krakowie na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 359/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę E. Sp. z o.o. w K. (zwanej dalej: spółką) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 27 października 2009 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wnika, że w dniu 31 lipca 2009 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w K. wpłynął wniosek spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu dokonania korekty przychodu w związku z wystawieniem faktury korygującej przy usługach ciągłych. We wniosku wyjaśniono, że spółka wystawia faktury VAT dokumentujące sprzedaż energii elektrycznej wraz z usługą dystrybucji, przy czym podstawą dla ich wystawienia są dane pomiarowe udostępniane przez właściciela układów pomiarowo-rozliczeniowych, którym jest Operator Systemu Dystrybucyjnego, na którego rzecz zwracana jest wartość usług dystrybucji. Czynności związane z odczytem, rejestracją, przetwarzaniem, transmisją i udostępnianiem danych pomiarowych, jak również instalacja układów pomiarowo-rozliczeniowych, ich obsługa i eksploatacja są dokonywane przez spółki Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Na podstawie dostarczanych przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego skorygowanych danych, dotyczących ilości sprzedanej energii elektrycznej, spółka E. dokonuje korekt sprzedaży za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła uzasadniona przyczyna korekty, a okres korygowany nie przekracza okresu przedawnienia roszczenia ze strony klientów. Przyczyny stanowiące podstawę korygowania faktur to w szczególności:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty