Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1326/11
Ocena zasadności zarzutu naruszenia prawa materialnego może być dokonana wyłącznie na podstawie ustalonego w sprawie stanu faktycznego, nie zaś na podstawie stanu faktycznego, który skarżący uznaje za prawidłowy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del) Maciej Jaśniewicz (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 140/11 w sprawie ze skargi A.A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 12 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za styczeń 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.A. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. kwotę 600 (słownie: sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2011r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A.A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 12 listopada 2010r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za styczeń 2006 r. W uzasadnieniu wskazano, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. decyzją z dnia 29 lipca 2010r. określił A.A. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za w.w miesiąc w wysokości 1.937 zł, gdyż ustalił, iż w kontrolowanym okresie podatnik otrzymał faktury VAT dotyczące zakupu oleju napędowego wystawione przez "B." sp. z o.o. Organ I instancji opierając się m.in. na materiale dowodowym zgromadzonym w toku postępowania karnego ustalił, że ww. firma wystawiała jedynie faktury VAT na "sprzedaż" oleju napędowego, a faktycznie paliwo niewiadomego pochodzenia rozprowadzane było przez A.K. z bazy paliw w M. k. Z., gdzie mieściła się siedziba firmy "G." Sp.j., której jednym z udziałowców był A.K. Wobec tego organ I instancji zakwestionował prawo podatnika do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych w styczniu 2006r. przez "B." sp. z o.o. na zakup oleju napędowego. W ocenie organu zebrany podczas kontroli materiał dowodowy jednoznacznie potwierdził, że wskazane faktury VAT, dokumentujące zakup oleju napędowego przez podatnika, nie odzwierciedlają faktycznego przebiegu zdarzeń gospodarczych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty