Wyrok NSA z dnia 21 października 2011 r., sygn. II OSK 1563/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon del. WSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 21 października 2011r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt IV SA/Wr 59/11 w sprawie ze skargi J. A. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2011r. sygn. akt IV SA/Wr 59/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uwzględniając skargę J. A. uchylił decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...] listopada 2010r. Nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oraz ją poprzedzającą decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
J. A. był zatrudniony - od 2 września 1968 r. do 13 października 1969 r. w Fabryce [...] jako stolarz, od 23 stycznia 1970 r. do 2 maja 1976 r. w [...] Sp. z o.o. we Wrocławiu (wcześniej [...], obecnie [...] Sp. z o.o. we Wrocławiu) także jako stolarz, od 3 maja 1976 r. do 24 listopada 1988 r. j.w. jako lakiernik natryskowy, od 25 listopada 1988 r. do 31 grudnia 1998 r. j.w. jako aparatowy gazów technicznych. Od 19 stycznia 1999 r. nie pracuje a obecnie przebywa na emeryturze. W 2005r. w Okręgowym Szpitalu Kolejowym we Wrocławiu rozpoznano u J. A. [...]. Rozpoznanie potwierdzono badaniem histopatologicznym ([...]) i zastosowano leczenie operacyjne. J. A. w dniu 21 sierpnia 2009 r. został skierowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we Wrocławiu na badanie w celu rozpoznania choroby zawodowej pod postacią [...]. W dniu 26 sierpnia 2009 r. Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we Wrocławiu zgłosił podejrzenie choroby zawodowej Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu we Wrocławiu, który na tej podstawie wszczął postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie. Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we Wrocławiu 18 lutego 2010 r. wydał orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - [...] u J. A. stwierdzając, że z charakterystyki stanowisk pracy wynika, iż podczas pracy zawodowej nie był on narażony na czynniki rakotwórcze kat. 1, tzn. o udowodnionym działaniu rakotwórczym na człowieka, zatem nie uzyskano potwierdzenia narażenia na czynniki rakotwórcze kategorii 1 w środowisku pracy zawodowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty