20.10.2011

Wyrok NSA z dnia 20 października 2011 r., sygn. II OSK 1448/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia. NSA Wojciech Mazur Sędzia del. NSA Teresa Rutkowska (spr.) Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 20 października 2011r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 25 marca 2010 r., sygn. akt II SA/Bk 772/09 w sprawie ze skargi S. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zgody na dokonanie zmiany lasu na użytek rolny oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

II OSK 1448/10

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę S. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z dnia [...] października 2009 r. (znak [...]) w przedmiocie odmowy zgody na dokonanie zmiany lasu na użytek rolny.

W uzasadnieniu wyroku, Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Wnioskiem z dnia 5 grudnia 2007 r. S. J. zwrócił się do Starosty Grajewskiego o dopuszczenie zmiany lasu na użytek rolny. Swój wniosek motywował faktem, iż w maju 2007 r. nabył działkę gruntu leśnego (drzewa leśne były wycięte przez sprzedającego). Podał, iż działka ma powierzchnię 4100 m² i chciałby ją wykorzystać na użytek rolny - pastwisko na wypas koników (Pony) dla turystów ośrodków leśnych. Do wniosku dołączył aktualny wypis oraz kopię mapy z ewidencji gruntów.

W wyniku przeprowadzonych przez organ I instancji oględzin ustalono, że ww. działka położona jest w obrębie miasta Rajgród, na powierzchni 0,41 ha jest wykazywana w geodezyjnej ewidencji gruntów jako lasy i grunty leśne o symbolu LsVI. Jest to powierzchnia po wykonanym zrębie, położona w środku kompleksu leśnego. Nadto organ I instancji zasięgnął opinii Nadleśnictwa Rajgród, z której wynika negatywne stanowisko dotyczące zmiany lasu na użytek rolny. Nadleśnictwo wskazało m.in., że jest to powierzchnia otoczona drzewostanami sosnowymi zarówno własności prywatnej, jaki i lasów państwowych w wieku około 65 lat. Powierzchnie te zostały zalesione jako grunty nieprzydatne rolniczo i pełnią rolę stabilizacji brzegów jeziora Rajgrodzkiego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne