Zawieszenie postępowania administracyjnego a ustalenie odpowiedzialności w sprawie wycinki drzew - Wyrok NSA z dnia 6 września 2011 r., sygn. II OSK 1271/10
Zagadnieniem wstępnym w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 kpa nie może być wyjaśnienie okoliczności faktycznych wymagających ustalenia przez organ administracyjny prowadzący dane postępowanie, bowiem to do jego kompetencji należy wyjaśnienie stanu faktycznego sprawy.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 6 września 2011 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 marca 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 1337/09 w sprawie ze skargi W. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
U Z A S A D N I E N I E
Wyrokiem z dnia 24 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę W. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Postanowieniem z dnia 19 sierpnia 2009 r., wydanym na podstawie art. 123 oraz art. 97 i art. 98 kpa, po rozpatrzeniu wniosku W. B. dotyczącego zawieszenia postępowania administracyjnego w sprawie wycinki drzew na działce nr [...], obręb Czarnocin - Wójt Gminy Stepnica, odmówił zawieszenia postępowania. W uzasadnieniu organ wskazał, że W. B. złożył do Gminy Stepnica wniosek o zawieszenie postępowania powołując się na art. 97 § 1 pkt 4 kpa, ze względu na złożenie przez niego do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa kradzieży drzewa.
Odmawiając zawieszenia postępowania organ stwierdził, że rozpatrzenie sprawy dotyczącej wycinki drzew nie zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ, gdyż w toku prowadzonego postępowania administracyjnego został potwierdzony fakt, iż osoba władająca nieruchomością brała udział w wycince przedmiotowych drzew. Ponadto w ocenie organu ewentualne wszczęcie postępowania przez Prokuraturę nie wniesie nic nowego do rozpatrywanej sprawy. Samo natomiast przedstawienie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa nie jest wystarczającym potwierdzeniem, że Prokuratura znajdzie podstawy do wszczęcia postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty