Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2011 r., sygn. II OSK 1917/10
Dnia 20 grudnia 2011 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon ( spr. ) Sędzia del. WSA Mariola Kowalska Protokolant asystent sędziego Kamil Strzępek po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2011 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 9 czerwca 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 347/10 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 9 czerwca 2010 r., sygn. akt II SA/Sz 347/10, oddalił skargę J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] lutego 2010r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. Wójt Gminy Rewal odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie na działce nr [...], położonej w Niechorzu przy ul. Szczecińskiej, budynku mieszkano-wypoczynkowego, o które to warunki wystąpił J. P..
Zdaniem organu I instancji wyliczone w analizie urbanistycznej parametry dla nowej zabudowy różnią się od żądanych przez inwestora. Po wykonaniu analizy organ I instancji wezwał inwestora do zajęcia stanowiska w sprawie wykonanej analizy i ewentualnej zmiany wniosku w zakresie: obowiązującej linii zabudowy, wskaźnika zabudowy, szerokości elewacji wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, wysokości kalenicy. Inwestor zajął stanowisko w odniesieniu tylko do niektórych parametrów, wobec czego organ I instancji uznał, iż do pozostałych nie zmienia wniosku, zatem odmówił ustalenia wnioskowanych warunków zabudowy.
J. P. w odwołaniu zarzucił decyzji organu I instancji naruszenie przepisu art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), bowiem organ niesłusznie odmówił ustalenia warunków zabudowy dla wnioskowanej inwestycji z tej przyczyny, iż opisane we wniosku parametry obiektu nie odpowiadają parametrom wykonanej analizy urbanistycznej. Zdaniem inwestora organ powinien ustalić warunki zabudowy dla nowej zabudowy zgodnie z wyliczeniami parametrów i wskaźników wynikających z analizy, natomiast inwestor mógłby te warunki przyjąć i realizować zabudowę według ustaleń decyzji, bądź też kwestionować ustalenia w odwołaniu od takiej decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty