26.08.2011

Wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2011 r., sygn. II OSK 1778/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędziowie sędzia NSA Andrzej Gliniecki sędzia del NSA Zofia Flasińska (spr.) Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Y.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 378/10 w sprawie ze skargi Y. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddalono skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2010 r. (sygn. akt IV SA/Wa 378/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Y. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lutego 2010 r. utrzymującą w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] grudnia 2009 r. o odmowie stwierdzenia posiadania przez skarżącego obywatelstwa polskiego.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Skarżący Y. G. urodził się [...] 1938 r. w R. G. jako syn H. i D. Ojciec skarżącego H. G. urodził się w [...] 1904 r. i posiadał obywatelstwo polskie. W 1935 r. wyemigrował na pobyt stały do Palestyny. W [...] 1948 r. nabył obywatelstwo izraelskie. Ojciec skarżącego został zarejestrowany w armii izraelskiej jako żołnierz rezerwy pełniący służbę od [...] 1950 r. do [...] 1953 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił stanowisko organów administracji rozpatrujących tę sprawę, iż skarżący nie posiada obywatelstwa polskiego, albowiem utracił je na podstawie art. 13 ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. R.P. Nr 7, poz. 44 ze. zm.) w dacie utraty obywatelstwa polskiego przez jego ojca H. G. Do utraty obywatelstwa polskiego przez ojca skarżącego doszło natomiast na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy 1920 r. na skutek wstąpienia przez niego do służby wojskowej w państwie obcym bez zgody właściwego wojewody wyrażonej, w przypadkach zamiaru wstąpienia do służby wojskowej w państwie obcym, w porozumieniu z właściwym dowódcą okręgu korpusu. Zdaniem Sądu, zasadnie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyjął, że służba wojskowa w siłach obcego państwa to także służba w siłach rezerwy. Z zaświadczenia dotyczącego służby wojskowej w Wojskach Obrony Izraela H. G. z dnia 4 czerwca 2009 r. wynika wprost, że został on zarejestrowany jako żołnierz rezerwy w izraelskiej armii od [...] 1950 r. i podlegał tej służbie do dnia zwolnienia go z niej przez izraelskie władze wojskowe w [...] 1953 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp