15.12.2011

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. I OSK 68/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Janina Antosiewicz, Sędzia NSA Anna Lech, Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz (spr.), Protokolant asystent sędziego Piotr Baryga, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Gospodarki od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 721/10 w sprawie ze skargi L. E. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Gospodarki na rzecz L. E. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 października 2010 r., sygn. akt IV SA/Wa 721/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w sprawie ze skargi L. E., na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] lutego 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ja decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...].

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

Decyzją z dnia [...] maja 1993 roku, Nr [...] Minister Przemysłu i Handlu, po rozpoznaniu wniosku L. E., odmówił stwierdzenia nieważności:

1) orzeczenia Nr [...] Ministra Przemysłu i Handlu z dnia [...] lutego 1948 r. o przejęciu przedsiębiorstw na własność Państwa w części dotyczącej przedsiębiorstwa: [...] i S-ka Ż.;

2) orzeczenia Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia [...] lipca 1950 r. wydanego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie zatwierdzenia protokołu zdawczo-odbiorczego przedsiębiorstwa: [...] i S-ka w Ż.

W uzasadnieniu decyzji Minister Przemysłu i Handlu stwierdził, że przedmiotowa fabryka stanowiła przedsiębiorstwo spółki jawnej działającej pod firmą [...] i S-ka z siedzibą w Ż., wspólnikami której byli Z. B., J. B. i A. K. Orzeczeniem Nr [...] Ministra Przemysłu i Handlu z dnia [...] lutego 1948 r. przedsiębiorstwo spółki zostało przejęte na własność Państwa na podstawie art. 3 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. Nr 3 poz.17). Art. 3 powołanej ustawy w literze B stanowił, że Państwo przejmuje na własność przedsiębiorstwa przemysłowe o zdolności zatrudnienia wyższej niż 50 pracowników na jedną zmianę. Orzeczenie Ministra Przemysłu i Handlu o przejęciu przedsiębiorstwa na własność Państwa ogłoszone zostało w Monitorze Polskim Nr 44 z dnia 30 kwietnia 1948 r. W wykonaniu tego orzeczenia, w dniu [...] maja 1949 r., sporządzony został protokół zdawczo-odbiorczy ustalający składniki majątkowe przejmowanego wraz z przedsiębiorstwem mienia. Wraz z przedsiębiorstwem na własność Państwa przeszło jego mienie ruchome oraz nieruchomości objęte załącznikami Nr 1, 2 i 3 do powołanego protokołu tj. nieruchomość objęta Iwh [...] składająca się z działek oznaczonych liczbą katastralną [...],[...] i [...], nieruchomość objęta Iwh [...] składająca się z działek oznaczonych liczbą katastralną [...] i [...], nieruchomość objęta Iwh [...] składająca się z działek oznaczonych liczbą katastralną [...],[...],[...] oraz nieruchomość objęta Iwh [...] składająca się z działek oznaczonych liczbą katastralną [...],[...],[...] i [...]. Z wyjaśnień Urzędu Rejonowego w Ż. wynika, że objęta wnioskiem o wszczęcie postępowania nieruchomość objęta Iwh [...] gminy katastralnej Z. nie była przejęta na własność Państwa i nadal stanowi własność osób fizycznych. Została ona zidentyfikowana przez tamtejszy Urząd jako ulica P. biegnąca obok [...] Zakładów [...]. Natomiast objęta wnioskiem nieruchomość Iwh [...], posiadanie której przywrócono wnioskodawczyni postanowieniem Sądu Grodzkiego w Ż. z dnia [...] listopada 1945 r., sygn. akt [...], została ujęta w powołanym protokole zdawczo-odbiorczym. Znajdujący się na nieruchomości budynek związany był bezpośrednio z przedsiębiorstwem, gdyż sutereny przeznaczone były na działalność stolarni, parter domu na biuro, zaś na piętrze i poddaszu były mieszkania zajmowane przez pracowników. W związku z tym, zdaniem Ministra, prawidłowe jest ustalenie, że dom ten był integralnie związany z przedsiębiorstwem. Powołany protokół zdawczo-odbiorczy zatwierdzony został orzeczeniem Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia [...] lipca 1950 r., wydanym w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania Gospodarczego. Wobec stwierdzenia prawidłowości ustalenia składników majątkowych przejętego przedsiębiorstwa, zdaniem Ministra uznać należy, że powołane w pkt 2 sentencji orzeczenie wydane było zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty