15.12.2011

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. I OSK 952/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Janina Antosiewicz, Sędzia NSA Anna Lech, Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz (spr.), Protokolant asystent sędziego Piotr Baryga, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. C.-O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 marca 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 2023/10 w sprawie ze skargi E. C.-O. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Warszawie z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 marca 2011 r., sygn. akt II SA/Wa 2023/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. C.-O. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania prawa zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym.

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.

Lokal mieszkalny nr [...] przy [...] (wcześniej [...]) w A., został przydzielony ppłk W. K. na podstawie imiennego nakazu z dnia [...] grudnia 1973 r., nr [...]. Przy ustalaniu powierzchni mieszkalnej lokalu uwzględniono żonę M. K., syna W. K. i córkę E. K. W.K. zmarł w dniu [...] września 2009 r. W lokalu pozostała córka E. C.-O., która pismem z [...] września 2009 r. zwróciła się do Ministra Obrony Narodowej o wyrażenie zgody na wydanie decyzji o prawie zamieszkiwania w lokalu, w trybie art. 29 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. Wniosek ten został przekazany zgodnie z właściwością do rozpatrzenia Dyrektorowi Oddziału Regionalnego "[...]" WAM w Warszawie.

Dyrektor Oddziału Regionalnego "[...]" WAM w Warszawie, decyzją z dnia [...] lutego 2010 r., wydaną na podstawie art. 29 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, odmówił przyznania E. C.-O. prawa zamieszkiwania w lokalu nr [...] przy [...] w A. Uznał, ze nie ma podstaw do uznania sytuacji za wyjątkową. Nie świadczy o tym brak możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych przez rodzinę we własnym zakresie, partycypowanie w kosztach utrzymania i remontu lokalu, pełniona przez członków rodziny zawodowa służba wojskowa, czy też długi okres zamieszkiwania w lokalu. Stwierdził, że nadal nie są zaspokojone potrzeby mieszkaniowe żołnierzy zawodowych w garnizonie S. - na wydanie decyzji o prawie zamieszkiwania oczekuje 22 żołnierzy zawodowych z rodzinami oraz 15 żołnierzy zawodowych samotnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp