09.11.2011

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2011 r., sygn. I OSK 1985/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: sędzia NSA Joanna Banasiewicz sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) Protokolant asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 919/10 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 09 września 2010 r. sygn. IV SA/Wa 919/10 po rozpoznaniu w dniu 9 września 2010 r. sprawy ze skargi E. K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddalił skargę.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymał w mocy decyzję Wojewody Rzeszowskiego z dnia [...] września 1997r. odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Gminy Ś. z dnia [...] grudnia 1976r. o przejęciu na rzecz Skarbu Państwa za spłaty pieniężne, działki gruntu o pow.0,04 ha, oznaczonej numerem [...], położonej we wsi Ś., stanowiącej własność E. K.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, iż podstawę prawną przejęcia nieruchomości stanowiły przepisy art. 28 i 31 ustawy z dnia 29 maja 1974r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz.U. Nr 21, poz. 118). Na podstawie przepisu art. 28 ust. 1 tej ustawy nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego mogły być na wniosek rolnika przejęte na własność Państwa w całości lub części za spłaty pieniężne, jeżeli rolnik nie spełniał warunków do uzyskania renty. Jak wskazano, z akt sprawy wynika, iż E. K. złożył wniosek o przekazanie części własnego gospodarstwa rolnego o pow. 0,04 ha na własność Państwa za spłaty pieniężne. Wyjaśniono, że był on wówczas 43-letnim właścicielem gospodarstwa rolnego o pow. 1,10 ha, nie zaliczonym do żadnej grupy inwalidzkiej. Nie istniały zatem przeszkody do przejęcia na własność Państwa wnioskowanej działki gruntu. Stosownie natomiast do treści art. 31 wskazanej ustawy przejęcie nieruchomości w zamian za spłaty pieniężne następowało na podstawie decyzji naczelnika gminy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne