Wyrok NSA z dnia 11 października 2011 r., sygn. II OSK 1590/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak ( spr. ) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędzia del. NSA Teresa Kobylecka Protokolant Dominika Sasin-Knothe po rozpoznaniu w dniu 11 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Gminy Wieprz od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 145/10 w sprawie ze skargi Gminy Wieprz na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia pozwolenia wodnoprawnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na rzecz Gminy Wieprz kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie oddalił skargę Gminy Wieprz na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] listopada 2009 r. w przedmiocie odmowy udzielenia pozwolenia wodnoprawnego.
Decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, po rozpatrzeniu odwołania Gminy Wieprz, utrzymał w mocy decyzję Marszałka Województwa Małopolskiego z dnia [...] lipca 2009 r. o odmowie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie wylotu oczyszczonych ścieków z projektowanej oczyszczalni ścieków do potoku Pieprzówka w km 4+940, odprowadzenie oczyszczonych ścieków do potoku Wieprzówka projektowanym wylotem, wykonanie prac na obszarze bezpośredniego zagrożenia powodzią rzeki Wieprzówka w związku z wykonaniem wylotu oczyszczonych ścieków z projektowanej oczyszczalni ścieków w Gierałtowicach. W uzasadnieniu decyzji podano, że w prawie krajowym zostały uwzględnione przepisy dyrektywy 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (Dz.Urz. WE L 135 z 30.05.1991) - zwanej dalej dyrektywą. Stosownie do przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz.U. Nr 72, poz. 747 ze zm.) porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i zaspokajanie potrzeb ludności w dziedzinie odprowadzania ścieków należy do zadań własnych gminy. Zadaniem państwa jest tworzenie prawnych, organizacyjnych i finansowych instrumentów wspomagających działania samorządów lokalnych. Rada Ministrów przyjęła Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) z dnia 16 grudnia 2003 r. opracowany przez ministra właściwego do spraw środowiska, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z ustawy - Prawo wodne oraz postanowieniami cyt. dyrektywy 91/271/EWG. Program zawiera wykaz aglomeracji oraz wykaz niezbędnych przedsięwzięć dotyczących budowy i modernizacji zbiorczych sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków komunalnych. Według art. 43 z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz.U. Nr 239, poz. 2019 ze zm.) - zwanej dalej Prawo wodne - aglomeracje o równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 2000 powinny być wyposażone w systemy kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych, zakończone oczyszczalniami ścieków zgodnie z ustaleniami KPOŚK. W stanie prawnym obowiązującym do dnia 15 listopada 2008 r. aglomeracje wyznaczał właściwy wojewoda w drodze aktu prawa miejscowego, po zasięgnięciu opinii zainteresowanych gmin i zarządu województwa. Gospodarka ściekowa w Gminie Wieprz została uregulowana w rozporządzeniu nr 65/05 Wojewody Małopolskiego z dnia 8 grudnia 2005 r. w sprawie wyznaczenia aglomeracji Zator, obejmującej gminy: Zator, Wieprz, Babice. Ponadto Krajowy Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych z dnia 7 czerwca 2005 r. zatwierdzony przez Radę Ministrów ustala system odprowadzania ścieków dla tej aglomeracji do istniejącej oczyszczalni ścieków w Podolszu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty