13.10.2011

Wyrok NSA z dnia 13 października 2011 r., sygn. I OSK 1708/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Marek Stojanowski sędzia NSA Wojciech Mazur Protokolant asystent sędziego Katarzyna Myślińska po rozpoznaniu w dniu 13 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Miasta Rzeszów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 181/10 w sprawie ze skargi Gminy Miasta Boguchwała na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia nieodpłatnie z mocy prawa własności nieruchomości przez gminę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 1 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Wa 181/10 w sprawie ze skargi Gminy Miasta B. uchylił decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieodpłatnego nabycia przez gminę z mocy prawa własności nieruchomości

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] czerwca nr [...] po rozpatrzeniu odwołań Prezydenta Miasta R. i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w R. Sp. z o.o. utrzymała w mocy decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] marca 2006 r. o stwierdzeniu nabycia z mocy prawa przez Gminę B. własności nieruchomości gruntowej położonej w Z., oznaczonej w operacie ewidencji gruntów jako działka nr [...] o pow. 6,92 ha i opisanej w karcie inwentaryzacyjnej nr 598.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 listopada 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 1538/06 oddalił skargę Gminy Miasta R., uznając, że powyższa decyzja Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej nie narusza prawa. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż zgodnie art. 5 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 32, poz. 191 ze zm.- dalej powoływana jako ustawa z dnia 10 maja 1990 r.), jeżeli dalsze przepisy nie stanowią inaczej, mienie ogólnonarodowe (państwowe) należące do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego stało się w dniu wejścia w życie ustawy z mocy prawa mieniem właściwej gminy. Określenie "gmina właściwa" użyte w tym przepisie- w odniesieniu do nieruchomości będących w zarządzie przedsiębiorstwa państwowego- oznacza gminę, na obszarze której położone są nieruchomości skomunalizowanego przedsiębiorstwa, co potwierdza uchwała Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 grudnia 1992 r. sygn. akt W 13/91. Nie ma zatem znaczenia to, że na działce znajdowały się urządzenia będące w zarządzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w R., które to urządzenia i obiekty finansowała Gmina R.. Sporne mienie podlegało komunalizacji z mocy prawa na rzecz Gminy B., bowiem była ona "gminą właściwą" w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r., gdyż to na obszarze tej gminy położona była sporna nieruchomość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty