01.07.2011

Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2011 r., sygn. II OSK 17/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary sędzia del. WSA Wanda Zielińska - Baran (spr.) Protokolant Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Fundacji [...] z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 lipca 2010 r. sygn. akt II SA/Gl 189/10 w sprawie ze skargi Fundacji [...] z siedzibą w B. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie ochrony przyrody uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnego w Gliwicach.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 7 lipca 2010 r. sygn. akt II SA/GL 189/10 oddalił skargę Fundacji [...] z siedzibą w Bytomiu na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach z dnia

[...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie ochrony przyrody.

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Katowicach, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego w związku ze zgłoszeniem Stowarzyszenia na rzecz przestrzegania praw zwierząt - [...], decyzją z dnia [...] stycznia 2009 r. umorzył na podstawie art.105 § 1 kpa postępowanie w sprawie ustalenia zgodności z przepisami prawa o ochronie zwierząt sposobu i skutków oznakowania

( obrączkowania) łabędzia niemego (Cygnos olor) posiadającego gniazdo w okolicy stawu "Brantka" w dzielnicy Bytomia-Miechowice, na którego szyi zamocowano obrączkę szyjną. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż podjęta akcja odłowienia łabędzia nie powiodła. Po uzyskaniu opinii sprawie znakowania łabędzi, nie znalazł podstaw do ingerencji w sprawie.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r., po rozpatrzeniu odwołania Fundacji [...], utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy stwierdził, że zebrany w sprawie materiał dowody pozwolił na wyczerpujące i wszechstronne zbadanie sprawy pod względem faktycznym oraz prawnym i nie ma potrzeby powoływania dalszych wniosków dowodowych w szczególności w zakresie uzyskania opinii na okoliczność szkodliwego oddziaływania opaski zakładanej na szyję ptaka w celu jego oznakowania. Według opinii biegłych, jak i Instytutu Polskiej Akademii Nauk obrączkowanie ptaków w taki sposób nie powoduje negatywnych konsekwencji dla ich życia i zdrowia. Dlatego badanie legalności w tym zakresie wydawanych licencji na obrączkowanie ptaków w ocenie organu jest zbędne. Ustawa o ochronie przyrody, w tym jej art. 55, na podstawie którego zostało wydane rozporządzenie w sprawie obrączkowania ptaków, nie są sprzeczne z przepisami unijnymi, według których obrączkowanie ptaków jest jednym ze sposobów ochrony dzikiego ptactwa, w tym jego siedlisk. Organ odwoławczy uznał, iż organ pierwszej instancji prawidłowo na podstawie art. 105 § 1 kpa umorzył postępowanie w sprawie szkodliwego wpływu obroży złożonej łabędziowi na jego zdrowie, gdyż w świetle opinii biegłych i przeprowadzonych obserwacji ptaka stało się ono bezprzedmiotowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty