Wyrok NSA z dnia 21 września 2011 r., sygn. I OSK 1027/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Lech Sędziowie: sędzia NSA Irena Kamińska sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Barbara Dąbrowska-Skóra po rozpoznaniu w dniu 21 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. S. i M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 marca 2011 r. sygn. akt IV SA/Po 975/10 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego w O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu tytułu wykonawczego uchyla skarżony wyrok i oddala skargę
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 marca 2011 roku, sygn. akt IV SA/Po 975/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu tytułu wykonawczego.
W uzasadnieniu Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy:
Postanowieniem z dnia [...] marca 2010 r. Prezydent Miasta O. zwrócił pełnomocnikowi wierzycieli tytuł wykonawczy tj.: wyrok Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim z dnia 31 maja 1996 r. sygn. akt I C 127/95 zaopatrzony w klauzulę wykonalności nadaną przez Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim postanowieniem z dnia 30 grudnia 2009 r. sygn. akt I Co 2789/09. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wskazał, że tytuł wykonawczy, dotyczył eksmisji dłużnika z mieszkania nr [...] przy ulicy [...] w O. Organ ocenił, że postępowanie egzekucyjne w powyższej sprawie jest niedopuszczalne, albowiem na podstawie art. 34 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 31 poz. 266 ze zm. - dalej ustawa o ochronie praw lokatorów), wydane i niewykonane przed dniem wejścia w życie ustawy prawomocne orzeczenia sądowe oraz ostateczne decyzje administracyjne w sprawach opróżnienia lokali podlegających przepisom ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. Prawo lokalowe (tekst jedn. Dz. U. z 1987 r. Nr 30 poz. 165 ze zm. - dalej prawo lokalowe), są wykonywane przez organy gmin w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Warunkiem wszczęcia egzekucji administracyjnej na podstawie ww. art. 34 ustawy o ochronie praw lokatorów jest, aby orzeczenie nakazujące opróżnienie lokalu zostało wydane pod rządami ustawy prawo lokalowe, a więc przed dniem 12 listopada 1994 r. Orzeczenie załączone do wniosku egzekucyjnego zostało wydane w dniu 31 maja 1996 r. a więc nie podlega egzekucji administracyjnej. Organ wskazał, że w rozumieniu postanowień art. 29 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji obowiązek niepodlegający egzekucji to taki, który nie może być zrealizowany poprzez egzekucję administracyjną z uwagi na jakikolwiek powód, dla którego jest ona niedopuszczalna. W ocenie Prezydenta Miasta wykonanie przedmiotowego orzeczenia egzekucyjnego może nastąpić jedynie w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym według przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty