20.09.2011

Wyrok NSA z dnia 20 wrzenia 2011 r., sygn. I OSK 419/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Janina Antosiewicz, Sędzia NSA Ewa Dzbeńska, Sędzia del. WSA Jolanta Rudnicka (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Krakowiecka, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 1338/10 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 listopada 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 1338/10 oddalił skargę M. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z [...] czerwca 2010 r., nr [...] w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że przeciwko M. S. - funkcjonariuszowi Policji wniesiono do Sądu Rejonowego w O. Wydział Karny subsydiarny akt oskarżenia z dnia [...] stycznia 2010 r., w którym zarzucono mu popełnienie czynu z art. 231 § 1 w zw. z art. 189 § 1 i art. 18 § 1 Kodeksu karnego.

Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia [...] maja 2010 r., na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r., Nr 43, poz. 277 ze zm.), zawiesił M. S. w czynnościach służbowych na okres dwóch tygodni, począwszy od dnia [...] maja 2010 r.

M. S. złożył odwołanie się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który decyzją z [...] czerwca 2010 r., nr [...] utrzymał zaskarżony rozkaz personalny w mocy. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że z treści art. 39 ust. 1 ustawy o Policji jednoznacznie wynika, iż wszczęcie postępowania karnego o przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego stanowi obligatoryjną przesłankę zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych. W niniejszej sprawie poza sporem pozostaje, że czyn objęty aktem oskarżenia jest przestępstwem umyślnym, ściganym z oskarżenia publicznego, zatem Komendant Główny Policji, stosownie do treści wskazanego wyżej przepisu, był zobowiązany do wydania decyzji o zawieszeniu policjanta w czynnościach służbowych, a także nadania jej rygoru natychmiastowej wykonalności ze względu na okoliczności wskazane w jej motywach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne