Wyrok NSA z dnia 9 sierpnia 2011 r., sygn. I OSK 976/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie: sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) sędzia WSA del. Marian Wolanin Protokolant st. inspektor sądowy Barbara Dąbrowska-Skóra po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 lutego 2011 r. sygn. akt II SA/Kr 1456/10 w sprawie ze skargi K.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N.S. z dnia (...)października 2010 r. nr (...) w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 21 lutego 2011r. sygn. akt II SA/Kr 1456/10 w sprawie ze skargi K. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. S. z dnia (...) października 2010 r. nr (...) w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu i zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N.S. na rzecz skarżącego K.W. kwotę 357 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy:
W dniu 13 sierpnia 2010 r. wpłynął wniosek K.W. z 12 sierpnia 2010 r. o udostępnienie informacji publicznej w postaci kopii wszystkich wydanych przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w N.S. w okresie od 1 stycznia 2006 r. do 30 czerwca 2010 r. decyzji oraz postanowień administracyjnych w postępowaniach odwoławczych od decyzji Burmistrza Miasta R.-Z. w sprawie ustalenia warunków zabudowy. Wnioskodawca wskazał jednocześnie, że wnosi o zaczernienie na ww. kopiach tekstu obejmującego dane osobowe podlegające ochronie na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych.
Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. S. poinformował wnioskodawcę w piśmie z 23 sierpnia 2010 r., że żądana przez niego informacja stanowi informację przetworzoną w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, skutkiem czego dopuszczalność jej udzielenia wymaga wykazania, że jej uzyskanie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. Wezwano wnioskodawcę do przedstawienia, w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisma, powodów wystąpienia z ww. żądaniem. Na powyższe wezwanie wnioskodawca nie odpowiedział, natomiast 7 września 2010 r. do organu wpłynęła skarga K. W. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na bezczynność Kolegium w przedmiocie udostępnienia żądanej informacji publicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty