14.06.2011 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. I OSK 325/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia del. NSA Jerzy Krupiński Protokolant sekretarz sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 1040/09 w sprawie ze skargi M. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 1040/09 oddalił skargę M.N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej.

Powyższe rozstrzygnięcie Sąd ten poprzedził następującymi ustaleniami faktycznymi i oceną prawną:

Prawomocnym postanowieniem z dnia [...] maja 2007 r., sygn. akt [...] Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa IV Wydział Rodzinny i Nieletnich orzekł o umieszczeniu M.N.w domu pomocy społecznej bez jej zgody - na podstawie art. 39 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego.

W celu wykonania tego postanowienia Prezydent m.st. W. decyzją z dnia [...] marca 2009 r. nr [...]orzekł o skierowaniu M.N. do domu pomocy społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych - na pobyt stały oraz nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu podniesiono, że M.N. wymaga całodobowej opieki z powodu stanu zdrowia, a tym samym skierowania do domu pomocy społecznej, nie jest bowiem możliwe zapewnienie jej w miejscu zamieszkania opieki w formie usług opiekuńczych. Zgodnie z opinią lekarską o stanie zdrowia w/w ustalono zaistnienie przesłanek do skierowania jej do domu pomocy społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych, powołując art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r., Nr 115, poz. 728 ze zm.), zgodnie z którym osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Decyzji na podstawie art. 108 k.p.a. nadano rygor natychmiastowej wykonalności z uwagi na konieczność realizacji postanowienia Sądu. Wskazano ponadto, że prawo do zamieszkania w domu pomocy społecznej M.N. nabędzie dopiero na podstawie decyzji o umieszczeniu jej w domu pomocy społecznej - wydanej przez organ prowadzący taką placówkę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne