Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. I OSK 262/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędzia NSA Leszek Leszczyński Sędzia del. NSA Wiesław Morys (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezydenta Miasta Krakowa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 października 2010 r. sygn. akt II SA/Kr 758/10 w sprawie ze skargi W. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta Krakowa na rzecz W. G. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 22 października 2010 roku, sygn. akt II SA/Kr 758/10, uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2010 r. i poprzedzającą ją decyzję tegoż Kolegium z dnia [...] sierpnia 2008 r. stwierdzającą nieważność decyzji Kolegium Odwoławczego przy Sejmiku Samorządowym Województwa Krakowskiego z dnia [...] września 1993 r. uchylającej decyzję Naczelnika Dzielnicy Kraków - [...] z dnia [...] czerwca 1983r. o przejęciu na własność Skarbu Państwa nieruchomości położonej w Krakowie przy ul. [...] (obecnie [...]), zapisanej w Lwh [...] Kw [...] kat. [...], i przekazującej sprawę do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji.
Jak wynika z jego uzasadnienia wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
wspomniana wyżej decyzja z dnia [...] czerwca 1983 r. została wydana na podstawie m.in. art. 16 ust. 1-4 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o remontach i odbudowie oraz o wykańczaniu budowy i nadbudowie budynków (Dz. U. z 1968 r. Nr 36, poz. 249), a dotyczyła nieruchomości stanowiącej własność J. z B. C. - później S., wedle twierdzeń organu zamieszczonych w treści decyzji, nieznanej z miejsca pobytu. W dniu [...] maja 1990 r. była właścicielka złożyła odwołanie od tej decyzji, w którym zaakcentowała pominięcie jej w postępowaniu, mimo że organ wiedział o jej miejscu zamieszkania w K., i doręczenie decyzji jej pełnomocnikowi, który w tej dacie już nie żył. Orzekając po raz pierwszy Kolegium Odwoławcze przy Sejmiku Samorządowym Województwa Krakowskiego potraktowało to odwołanie jako wniosek o stwierdzenie nieważności i decyzją z dnia [...] października 1990 r. stwierdziło nieważność decyzji z dnia [...] czerwca 1983 r. Decyzję tę Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 10 czerwca 1991 r., sygn. akt SA/Kr 18/91, uchylił, wskazując na konieczność zachowania właściwego trybu postępowania, a co za tym idzie na potrzebę oceny czy decyzja o przejęciu nieruchomości posiada przymiot ostateczności, a więc czy może zostać zaskarżona odwołaniem czy objęta kontrolą w trybie nadzwyczajnym. Nadto z uwagi na brak zbadania legalności decyzji z dnia [...] lutego 1982 r. o ustaleniu wysokości kosztów remontu przedmiotowego budynku. Następnie decyzją z dnia [...] września 1993 r. wspomniane wyżej Kolegium uchyliło decyzję z dnia [...] czerwca 1983 r. i przekazało sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia, albowiem uznało, że decyzja ta nie stała się ostateczną, oraz że pominięto właścicielkę w postępowaniu, co umożliwiało i uzasadniało jej uchylenie. Jednocześnie wskazało na ostateczność i prawomocność decyzji z [...] czerwca 1992 r. o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji dnia [...] lutego 1982 r. Decyzja z dnia [...] września 1993 r. stała się ostateczną bez zaskarżenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty