22.07.2011

Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2011 r., sygn. II OSK 1202/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia del. WSA Jerzy Siegień (spr.) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 lutego 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 1397/09 w sprawie ze skargi W. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz W. B. kwotę 400 (słownie: czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lutego 2010 r. sprawy o sygn. akt II SA/Sz 1397/09 oddalił skargę W. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] października 2009 r., nr [...], w przedmiocie odmowy uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy.

Przedmiotowy wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

Burmistrz Wolina wystąpił do Zarządu Dróg Powiatowych w Kamieniu Pomorskim o uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy, przygotowanej na wniosek inwestora W. B.. Wniosek dotyczył ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania i adaptacji budynku gospodarczego na myjnię ręczną samochodową wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, na działce nr [...], położonej w obrębie geodezyjnym Resko, gmina Wolin.

Postanowieniem z dnia [...] marca 2009 r. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kamieniu Pomorskim odmówił uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy. W uzasadnieniu wskazał, że zmiana sposobu użytkowania obiektu związana będzie ze wzmożeniem ruchu samochodowego do tej nieruchomości i wymusi konieczność modernizacji istniejącego zjazdu oraz dostosowanie go do parametrów zjazdu publicznego. Zjazd publiczny powinien być usytuowany zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 113 ust. 7 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430). Zjazd nie może być usytuowany w miejscach zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego, a w szczególności w obszarze oddziaływania skrzyżowania lub węzła drogowego. Teren objęty zmianą sposobu użytkowania zlokalizowany jest w rejonie węzła drogowego grupy C. Uzasadnia to odmowę uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne