28.06.2011

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2011 r., sygn. I OSK 166/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Ewa Dzbeńska sędzia NSA Monika Nowicka Protokolant sekretarz sądowy Monika Myślak - Kordjak po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 października 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 528/10 w sprawie ze skargi P. H. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 października 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 528/10 oddalił skargę P. H. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Komendant Wojewódzki Policji w P. rozkazem personalnym z dnia [...] listopada 2009 r., na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2007 r., Nr 43, poz. 277 ze zm.- dalej w skrócie ustawa o Policji), zwolnił st. post. P. H. ze służby w Policji z dniem 7 grudnia 2009 r. W uzasadnieniu decyzji organ powołał się na prawomocne orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej MSWiA w Poznaniu z dnia [...] maja 2009 r. o uznaniu policjanta za całkowicie niezdolnego do służby w Policji i zaliczeniu go do III grupy inwalidów.

Komendant Główny Policji, po rozpatrzeniu odwołania P. H. w oparciu o art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a., decyzją z dnia [...] stycznia 2010 r. uchylił zaskarżony rozkaz personalny w części dotyczącej daty rozwiązania stosunku służbowego i ustalił datę zwolnienia ze służby w Policji na dzień [...] stycznia 2010 r., a w pozostałej części powyższą decyzję utrzymał w mocy. Organ odwoławczy wskazał przy tym, że użyty w art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji zwrot "zwalnia się ze służby" oznacza, że w przypadku orzeczenia przez komisję lekarską o trwałej niezdolności do służby rozwiązanie stosunku służbowego z policjantem ma charakter obligatoryjny. Nie jest zatem pozostawione tzw. uznaniu administracyjnemu, lecz należy do sfery obowiązków organu administracyjnego. W myśl art. 43 ust. 1 ustawy o Policji zwolnienie policjanta ze służby na podstawie między innymi art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy nie może jednak nastąpić przed upływem 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby, chyba, że policjant zgłosi pisemne wystąpienie ze służby. Skoro P. H. zaprzestał pełnienia służby z powodu choroby w dniu [...] grudnia 2008 r., a orzeczeniem komisji lekarskiej z dnia [...] maja 2009 r. został uznany za całkowicie niezdolnego do pełnienia służby w Policji, to w sprawie zaistniały wymagane przez ustawodawcę przesłanki do zwolnienia go ze służby. Należało jedynie zmienić datę rozwiązania z policjantem stosunku służbowego i uznać, że decyzja organu I instancji w pozostałym zakresie prawa nie narusza. Komendant Wojewódzki Policji, wykonując dyspozycję art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji, miał bowiem obowiązek zwolnienia P. H. ze służby w Policji. Komendant Wojewódzki Policji w P., ani też Komendant Główny Policji, nie byli natomiast uprawnieni do oceny stanu zdrowia policjanta i badania możliwości dalszego pełnienia przez niego służby w Policji. Oceny takiej dokonały już powołane do tego i właściwe w tym zakresie organy, tj. komisje lekarskie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne