08.07.2011

Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2011 r., sygn. I OSK 1293/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łukaszewska - Macioch (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Leszek Leszczyński sędzia NSA Monika Nowicka Protokolant sekretarz sądowy Monika Myślak - Kordjak po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 1548/09 w sprawie ze skargi A. K., R.L. i G. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia (...) lipca (bez wskazania roku), nr (...) w przedmiocie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości warszawskiej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 23 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 1548/09 oddalił skargi A. K., R. L. i G. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia (...) lipca (bez wskazania roku) nr (...) w przedmiocie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości warszawskiej.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy:

Zaskarżoną decyzją nr (...) z dnia (...) lipca (bez wskazania roku) Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., po rozpoznaniu odwołania A.P.- G. i R. L. od decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z (...) stycznia 2008 r. (powinno być "2009 r.") nr (...) o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego gruntu położonego w Warszawie przy ul G. ozn. nr hip. (...) umorzyło postępowanie odwoławcze z odwołania Al. P. - G. i utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że nieruchomość położona w Warszawie przy ul. G. (...) hip. nr (...) znajdowała się na terenie objętym działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279). Zgodnie z art. 1 dekretu, wszystkie grunty na obszarze m.st. Warszawy przeszły z dniem jego wejścia w życie, tj. 21 listopada 1945 r. na własność gminy m.st. Warszawy, a od dnia 13 kwietnia 1950 r., tj. z chwilą likwidacji gmin, na własność Skarbu Państwa. Następnie grunt ten, stanowiący obecnie zabudowaną budynkiem mieszkalnym działkę ewidencyjną nr (...) w obrębie (...), o pow. 252 m2, uregulowaną w KW nr (...) oraz zabudowaną budynkiem użytkowym (oficyną) działkę ewidencyjną nr (...) w obrębie (...), o pow. 640 m2, stał się z dniem 27 maja 1990 r. własnością Dzielnicy Gminy Warszawa Praga Południe, co potwierdził Wojewoda W. decyzjami nr (...) z (...) czerwca 1992 r. oraz nr (...) z (...) września 1991 r. Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 marca 1994 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 48 poz. 195) grunt przedmiotowej nieruchomości stał się własnością Gminy W.. Obecnie na podstawie art. 20 ust. 1 z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 41 poz. 361 ze zm.), przedmiotowa nieruchomość stanowi własność m. st. Warszawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty