Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2011 r., sygn. II OSK 1012/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędzia del. NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant Daniel Zdzieszyński po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Ochrony Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 stycznia 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 1557/09 w sprawie ze skargi [...] S.A. z siedzibą w K. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o umorzeniu postępowania w sprawie wstrzymania działalności 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od [...] S.A. z siedzibą w K. na rzecz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 stycznia 2010r., sygn. akt IV SA/Wa 1557/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - po rozpoznaniu skargi P. S.A. z siedzibą w K. (dalej zwanej Spółką) na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lipca 2009r., nr [...], w przedmiocie uchylenia decyzji o umorzeniu postępowania w sprawie wstrzymania działalności - uchylił zaskarżoną decyzję, orzekł, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził od organu na rzecz strony skarżącej koszty postępowania.
W uzasadnieniu tego wyroku Sąd I instancji przytoczył następujący stan faktyczny i prawny sprawy:
Decyzją z dnia [...] lipca 2009r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska, powołując art. 138 § 2 k.p.a., uchylił decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] maja 2009r. o umorzeniu postępowania w przedmiocie wstrzymania działalności prowadzonej przez Spółkę przy ul. K. [...] w K., z powodu emisji wibracji (drgań) do środowiska mogących powodować pogorszenie stanu środowiska w znacznych rozmiarach, zagrożenie życia lub zdrowia ludzi i przekazał sprawę do ponownego rozparzenia organowi I instancji. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że organ I instancji powinien przeprowadzić kompleksową kontrolę zakładu Spółki w zakresie przestrzegania przepisów ochrony środowiska i zbadać wszelkie oddziaływania na środowisko (jego globalny wpływ). Zauważył także, że przepisy ustawy - Prawo ochrony środowiska nie przewidują tworzenia standardów jakości środowiska w związku z emisją do środowiska wibracji, dlatego też nie ma podstaw do prowadzenia w tym zakresie badań jakości środowiska przez organy ochrony środowiska. Dodał, że problem drgań, wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej, dotyka budynków lub budowli a nie środowiska. Uznał jednak, że brak standardów w zakresie drgań nie może być podstawą do odstąpienia od kontroli w innych obszarach. Oceniając, czy nastąpiło "pogorszenie stanu środowiska w znacznych rozmiarach" lub "zagrożenie życia i zdrowia ludzi" organ ochrony środowiska powinien dopuścić, jako dowód wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy. Przy ponownym rozpatrzeniu sprawy organ I instancji został zobowiązany do uwzględnienia żądania dopuszczenia dowodów przedkładanych przez Prokuraturę Okręgową w O. oraz biorące udział w postępowaniu na prawach strony Stowarzyszenie "E.", które mają znaczenie dla sprawy oraz do rozważenia zasadności przeprowadzenia w sprawie rozprawy administracyjnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty