17.05.2011 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2011 r., sygn. I OSK 232/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Ewa Dzbeńska (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Janina Antosiewicz sędzia WSA del. Wojciech Mazur Protokolant st. inspektor sądowy Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 15 grudnia 2010 r. sygn. akt II SA/Rz 1030/10 w sprawie ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. akt II SA/Rz 1030/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, po rozpoznaniu skargi E. S., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z dnia [...] września 2010 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Boguchwały z [...] lipca 2010 r. nr [...] odmawiającą E. S. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką - R. M.

W uzasadnieniu wskazano, że R. M. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i wymaga pomocy i opieki innych osób. Przyczyną odmowy przyznania żądanego świadczenia była natomiast okoliczność, że R. M. pozostaje w związku małżeńskim z J. M., który także jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym.

Organ przedstawił ponadto przesłanki, jakie winien spełniać wnioskodawca, aby mu przyznać świadczenie pielęgnacyjne, podkreślając przy tym, że w myśl art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Zdaniem kolegium przepis ten, przy zastosowaniu wykładni językowej (literalnej), mającej mieć prymat nad wykładnią celowościową i funkcjonalną, nie pozwalał organom orzekającym zignorować, że osoba wymagająca opieki, pozostaje w związku małżeńskim.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne