19.05.2011 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 19 maja 2011 r., sygn. I OSK 301/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Lech Sędziowie sędzia NSA Irena Kamińska sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant asystent sędziego Małgorzata Penda po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Rady Ministrów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 503/10 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu koszów postępowania kasacyjnego od J. B. na rzecz Prezesa Rady Ministrów.

Uzasadnienie

I OSK 301/11

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 5 listopada 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi J. B., uchylił decyzję Prezesa Rady Ministra z dnia [...] stycznia 2010 r. oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] grudnia 2009 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Pismem z dnia [...] września 2009 r. J. B. zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o przyznanie mu renty specjalnej, gdyż z uwagi na zmiany w polskim systemie prawnym nie uzyskał statusu repatrianta i pozbawiony został środków do życia. W załączonym do wniosku życiorysie podał, że urodził się [...] 1941 r. w Polsce, w B., gdzie jego matka zatrudniona była jako [...] w niemieckiej [...]. W 1945 r. władze NKWD rozpoczęły śledztwo w sprawie matki i zaplanowały wywóz całej rodziny na Syberię lub do Kazachstanu. Aby ocalić rodzinę, matka wraz z nim wyjechała na terytorium "niezależnej" Litwy. W ten sposób znalazł się na terytorium Związku Radzieckiego, pozbawiony ojczyzny i obywatelstwa polskiego, którego "nigdy się nie zrzekł". W roku 1962 matka wraz z siostrą powróciły do kraju. Wnioskodawca studiował w Mińsku, następnie odpracował 3 lata, a potem wyjechał na Białoruś do swojej przyszłej żony. Związek małżeński zawarł w 1969 r. Żona jest narodowości polskiej. W 1995 r. powrócił do kraju na zaproszenie matki. Obecnie wraz z rodziną mieszka w B., od 4 lat nie otrzymuje żadnych świadczeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne