05.04.2011 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. I OSK 2100/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Leszek Leszczyński Sędzia del. WSA Małgorzata Masternak - Kubiak Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 1213/10 w sprawie ze skargi Ł.Sz. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 31 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 1213/10 po rozpoznaniu sprawy ze skargi Ł.Sz. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku pielęgnacyjnego uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta W. z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] sierpnia 2009 r. r. nr [...], którą to decyzją wydaną na podstawie art. 16 ust. 6 i art. 24 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.) odmówiono Ł.Sz. prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podał, że prawomocną decyzją ZUS z dnia 1 kwietnia 1999 r. ustalono Ł.Sz. prawo do dodatku pielęgnacyjnego, a zatem w świetle art. 16 ust. 6 cyt. ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny nie może być jej przyznany. Fakt, że wypłata dodatku pielęgnacyjnego została jej wstrzymana z dniem 1 stycznia 2007 r. z uwagi na pobyt w domu pomocy społecznej nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy, gdyż decyzja ustalająca prawo do dodatku pielęgnacyjnego nie została uchylona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne