02.02.2011 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2011 r., sygn. I OSK 1901/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łukaszewska - Macioch Sędziowie: sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) sędzia del. NSA Wiesław Morys Protokolant asystent sędziego Katarzyna Myślińska po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Rady Ministrów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 240/10 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 września 2010 r. ( sygn. akt II SA/Wa 240/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w wyniku rozpoznania skargi J. S., uchylił decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję tego samego organu z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:

Wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2004 r. J. S. wystąpił do Prezesa Rady Ministrów o przyznanie emerytury specjalnej w związku z ukończeniem 60-go roku życia, trudnymi warunkami materialnymi i bardzo niską emeryturą, czego przyczyną była działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Wnioskodawca wskazał, że po ukończeniu studiów w [...] r. został dziennikarzem i jednocześnie konspiracyjnie przesyłał korespondencję z Warszawy dla Radia Wolna Europa. Trwało to przez [...] lat (...), gdyż w 1985 roku został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa, a następnie skazany przez Sąd Wojskowy na [...] lat więzienia, pozbawienie praw publicznych i konfiskatę mienia w całości.

J. S. akcentował, iż karę pozbawienia wolności odbywał w więzieniach na ul. R. w Warszawie oraz w B., w tym [...] miesięcy spędził w celi izolacyjnej. Był bity i celowo poniżany. Przetrzymywano go m. in. w celi z mordercami, w tym z mordercą ks. J. P. W zakładzie karnym przebywał do dnia [...] grudnia 1989 r. i wyszedł na wolność jako ostatni więzień polityczny PRL.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne